One of my favorite ways to save money on whole foods is buying in bulk.

Granted, buying food in large quantities doesn’t always save money.

You have to be sure and calculate the unit price.

Sometimes it’s a no brainer, though.

 

Like when I could spend 7.99 on a one-lb bag of sucanat:

Or spend about $1.50 per pound when I buy it in bulk.

 

Hmm… guess I don’t have to think too hard about that one!

The “issue” with purchasing food in bulk is what do you do with all that food?

For instance, take my bargain from Azure Standard this month: fifty pounds of sucanat.  

Fifty pounds!

WHAT DO YOU DO WITH FIFTY POUNDS OF SUCANAT?

(By the way, sucanat is an abbreviation for Sugar Cane Natural… a raw sugar… one of my favorite wholesome sweeteners.)

 

Buying in Bulk: What to do with 50 pounds of Sucanat | Kristy's Cottage blog

 

Well, here’s why I did:

1. Sell it!

That’s right, I sold some of my precious sucanat.  😉 

I found a few natural-minded friends in our area who were more than willing to snatch up a few pounds of raw sugar for a bargain.  

I sold enough to help pay for the majority of my fifty pounds.  

And I still have over thirty pounds to bake and cook with.

2. Store it!

I divided my remaining raw sugar into gallon-size jars and bags for storage.  

The bags will probably go into the freezer for safe keeping.  

The gallon jar will stay in our pantry with my other bulk goodies.  

I should be pretty stocked on raw sugar for a while! 😉  

It really isn’t too hard to make buying whole foods in bulk really work for your family.

The main thing is to get creative, think outside the box, and don’t be afraid to try something new.

A willingness to tweak your current grocery shopping habits can really make a difference in the quality of food you can afford to provide your family.

Do you buy in bulk?

How do you store the extra?

 

Would you like to comment via your FB profile?

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 thoughts on “Buying in Bulk: What to do with 50 lbs of sucanat

  1. http://www.newcreationapparel.com/shopdisplayproducts.asp?id=26&cat=Maternity+Skirts I saw your post about modest maternity clothes a while ago and I didn’ t know if you had heard of this site or not but they have a variety of maternity skirts that seem really cheap! Just thought I’d let you know, and I hope it will be useful in the future.. 🙂

    God bless you and your family. As an aspiring homemaker, I enjoy your blog a lot.

    ~Chloe

    Posted on April 25, 2011 at 1:48 pm
  2. Hi! I learned something new today as I had no idea what sucanat was! I will have to look into it. Though I have a question, how do you go about buying in bulk for a small family? It is just my husband and I and our 11 week old.

    Posted on April 23, 2011 at 12:11 am
    1. You can usually order/purchase bulk whole foods in various amounts: 5 lbs, 10 lbs, 25 lbs, 50 lbs, etc.

      If your family doesn’t need 50 lbs of a certain food, you can always join in with another family (or families) and split a larger order.

      You might consider looking for a food c0-op in your area. Co-ops are an excellent source for buying whole foods in bulk. Amazon also offers a fairly large selection of whole foods, many of them qualifying for free shipping.

      Posted on April 23, 2011 at 4:17 am
      1. old gallon coconut oil buckets work great for something like this!  

        Posted on May 16, 2012 at 11:34 am
    2. Buying in bulk for a small family is tricky sometimes! In my house it is just my husband, 1 year old, and me. So I’m in the same situation you are. The best thing seems to be to find someone to share/ split with. I come from a large family, and my mom buys tons of food in bulk, so sometimes I just ask her “Can I buy 5 lb. of millet, coconut, ect. from you?” She’ll calculate what she spent per lb., and I pay her for it.

      Posted on April 25, 2011 at 6:23 pm